صفحه نخست / سرخط اخبار / انتشار اسناد جدید ترور جان اف کندی : ۵۵۳ سند از سیا

انتشار اسناد جدید ترور جان اف کندی : ۵۵۳ سند از سیا

انتشار اسناد جدید ترور جان اف کندی از جمله ۵۵۳ سند از سیا توسط دولت ترامپ در روز  جمعه صورت گرفت. روز گذشته دولت ایالات متحده بخش جدیدی از اسناد ترور رئیس جمهور مقتول آمریکا را منتشر کرد.

به گزارش فارس، آرشیو ملی آمریکا روز جمعه بخش جدیدی از اسناد مربوط به ترور ترور «جان اف. کندی»، سی و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور را منتشر کرد.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه هفته گذشته انتشار ۲۸۰۰  قطعه سند از اسناد قبلاً طبقه‌بندی‌شده درباره ترور «جان اف. کندی» را تأیید کرده بود.

به گزارش روز خوش خبرگزاری فرانسه روز جمعه گزارش داد آرشیو ملی آمریکا حدود ۶۸۰ قطعه سند دیگر را منتشر کرد.

«جان فیتزجرالد کندی» سی و پنجمین رییس جمهوری آمریکا بود که در سال ۱۹۶۱ میلادی به ریاست جمهوری رسید و در روز ۲۲ نوامبر ۱۹۶۳ حین بازدید از شهر دالاس در ایالت تگزاس مورد اصابت گلوله قرار گرفت و نیم ساعت پس از آن در بیمارستان درگذشت.

در روایت‌های رسمی فردی مارکسیست به نام «لی هاوری اسوالد» به عنوان ضارب «کندی» معرفی شد، اما شمار روزافزونی از مردم آمریکا معتقدند که وی این اقدام را به تنهایی انجام نداده است.

وجود چنین شبهات و دیگر جنبه‌های رازآلودی در قتل سی و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا میل شدید افکار عمومی به شفاف‌سازی درباره این روز سرنوشت‌ساز تاریخ آمریکا و دریافت اطلاعات جدید درباره آن را به همراه داشته است.

با وجود این، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و برخی از دیگر نهادهای آمریکایی همواره با انتشار علنی هر سندی درباره این رویداد مخالفت کرده‌اند. «اف‌بی‌آی» و سیا جمعه هفته گذشته توانستند با لابی‌گری از انتشار بخشی از این اسناد جلوگیری کنند.

علی‌رغم این خبرگزاری فرانسه گزارش داد در میان اسنادی که جدیداً منتشر شده‌اند ۵۵۳ سند از سازمان سیا وجود دارند که قبلاً با انتشار آنها مخالفت شده بود.

برخی از این اسناد به عنوان مثال، جزئیات مفصلی از تلاش‌های سیا برای جذب دیپلمات‌های شوروی سابق در کشورهای دیگر، ارائه می‌کنند.

انتشار اسناد جدید ترور جان اف کندی به موجب مفاد یک قانون داخلی آمریکا مصوب سال ۱۹۹۲ صورت می‌گیرد که خواستار علنی کردن اسناد مربوط به ترور رئیس‌جمهور آمریکا، حداکثر تا تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ شده‌اند.

هدف از این قانون که در سال ۱۹۹۲ به تصویب کنگره رسیده و توسط جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت آمریکا امضا شد، کاستن از مسائلی پیرامون ترور کندی است که مقام‌های آمریکایی از آنها به عنوان «تئوری‌های توطئه» درباره این قتل یاد می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *