صفحه نخست / مد و زیبایی / الماس های ملکه / ۷ الماس دیدنی ملکه الیزابت
الماس های ملکه / 7 الماس دیدنی ملکه الیزابت

الماس های ملکه / ۷ الماس دیدنی ملکه الیزابت

الماس های ملکه / ۷ الماس دیدنی ملکه الیزابت

فرقی نمی کند که الماس های نمادهای باستانی، نشانه ی عشق و یا نشانه ی جنگ باشند، آنها گنجینه هایی از دل تاریخ هستند. همچنین می توان آنها را گران قیمت ترین و زیباترین کلکسیون های جواهرات در دنیا لقب داد.

هر تکه از آن داستانی برای گفتن دارد، نفرین، تسلی، شکسته شده و یا بازیافت شده. در ماه می ملکه خود را با چند مورد از درخشان ترین و بهترین الماس ها آراسته کرده تا در سالگرد افتتاح مجلس کشور شرکت کند. در اینجا به بعضی از بهترین جواهرات کلکسیون او می پردازیم.

 

  1. تاج شاهنشاهی

این تاج در سال ۱۹۳۷ برای مراسم تاج گذاری جورج ششم ساخته شده و ارتفاع آن برای دختر او یعنی ملکه کاهش یافت. این تاج شامل ۲۸۶۸ الماس، ۱۷ یاقوت کبود، ۱۱ زمرد سبز و ۲۶۹ مروارید است، اما پر ابهت ترین خصوصیت آن وجود الماس کولینان ۲ است که  ۳۱۷.۴ قیراطی است. این تکه بزرگترین قطعه ای است که از سنگ اصلی کنده شده و بر روی تاج قرار گرفته است.

  1. گوی و عصای سلطنتی

این گوی زیبا دارای زمرد، یاقوت کبود، یاقوت سرخ، مروارید، ۳۶۵ الماس با برش گل رز و یک آمیتیست بسیار بزرگ بوده که در دست چپ ملکه قرار دارد. این گوی برای نمایش سیطره مسیح بر دنیا ساخته شد و از سال ۱۶۶۱ در مراسم تاج گذاری مورد استفاده قرار گرفته است.

عصا به عنوان نماد نقش پادشاه به عنوان رئیس مملکت در سال ۱۶۶۱ ساخته شد و شامل بزرگترین قطعه الماس موجود در دنیا است. الماس کولینان ۳۱۰۶ قیراطی در سال ۱۹۰۵ کشف شد و سنگی به اندازه ی مشت دست بود که بزرگترین الماس کشف شده تاکنون می باشد. پس از اینکه این الماس به پادشاه ادوارد ششم اعطا شد، به چندین قطعه تقسیم گردید. بزرگترین قطعه یعنی کولینان ۱ ۵۳۰.۲ قیراطی که به عنوان ستاره ی آفریقا شناخته می شد در بالای عصا قرار گرفته و دیگر فستمهای کولینان بیشتر در قسمت گل سینه به کار گرفته شد.

  1. حلقه ی نامزدی

شاید این حلقه جزو بزرگترین، قدیمی ترین و یا شاید گرانترین قطعات در مجموعه جواهرات ملکه نباشد اما قطعا دوست داشتنی ترین آنهاست. این حلقه از الماس بریده شده از برلیان سه قیراطی با سنگ های کوچکتر در دو طرف تشکیل شده و همه ی آنها از یک تاج پادشاهی گرفته شده اند که زمانی به مادر شاهزاده فلیپ تعلق داشت.

  1. کوه نور

هیچ کس نمی داند که عمر این الماس ۱۰۶ قیراطی چقدر است، اما بر اساس متون قدیمی هندو، قدمت آن به قبل از سال ۱۳۰۰ باز می گردد. پس از آن این جواهر به هند، ایران و افغانستان به عنوان غنیمت جنگی منتقل شد. این انتقال قبل از اعطا شدن آن به ملکه ویکتوریا بود. او این الماس را روی گل سینه استفاده می کرد. این الماس گرانبها سپس به ملکه ماری، الکساندرا و الیزابت منتقل شد تا در تاج همنشین به کار گرفته شود. این الماس در حال حاضر روی تاج ملکه مادر در برج لندن قرار دارد.

  1. دست بند ازدواج

زمانی که شاهزاده فیلیپ درخواست کرد که یک حلقه ی نامزدی از تاج مادر ساخته شود، او دستور ساخت یک دست بند را نیز صادر نمود. ملکه آن را در موارد بسیار به دست کرده است، این دست بند همانند بسیاری دیگر از کلکسیون های جواهر شخصی ملکه در سالهای اخیر به دوشس کمبریج داده شد.

  1. گوشواره های تاج گذاری

در مورد گوشواره ها باید گفت که سنگ های اصلی ۱۲ و ۷ قیراطی آن ها در سال ۱۸۳۰ از یک بازوبند هندی گرفته شدند که به دستور ملکه ویکتوریا با ابریشم به هم تابیده، گوشواره هایی از آن ساخته شده تا همراه با گردن بند در مراسم تاج گذاری استفاده شود. ملکه معمولا گوشواره ها را در مراسم رسمی با گردنبند استفاده می کند.

  1. گردنبند تاج گذاری

این گردنبند از اشیای غیر معمولی نظیر شمشیر ساخته شد و شامل ۲۵ الماس برلیان و یک جواهر مرکزی برجسته یعنی الماس لاهور ۲۲.۴۸ قیراطی است. دستور ساخت گردن بند از سوی ملکه ویکتوریا صادر شده و در سال ۱۸۵۸ توسط جارارد ساخته شد و از آن موقع به بعد در تمامی مراسم تاج گذاری پوشیده شد. ملکه آن را در رویدادهای رسمی و برای کشیدن پرتره سالگرد ۶۰امین سالگرد خود به گردن انداخته است.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *