صفحه نخست / سرخط اخبار / دلیل استعفای سعد حریری / پشت پرده استعفای حریری چیست؟
دلیل استعفای سعد حریری و پشت پرده استعفای حریری

دلیل استعفای سعد حریری / پشت پرده استعفای حریری چیست؟

دلیل استعفای سعد حریری و پشت پرده استعفای حریری  در هاله ای از ابهام قرار دارد اما گمانه زنی ها در این خصوص مطرح است. به گزارش ایلنا به نقل از العربیه، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در بیانیه استعفای خود که از تلویزیون این کشور پخش می‌شد، با اعلام استعفایش از این سمت انتقاداتی را متوجه ایران کرد.

به گزارش سایت روز خوش رفیق حریری سال ۲۰۱۶ پس از آنکه مدت ها پارلمان لبنان از تعیین نخست وزیر ناکام مانده بود توانست در دولتی ائتلافی با حضور حزب  الله به عنوان رئیس کابینه منصوب شود. این به معنای ائتلاف میان سعد حریری بود که روابط دوستانه با عربستان سعودی دارد و همین طور حزب الله لبنان که روابط گرمی با جمهوری اسلامی دارد.

با این حال وی روز جمعه در سفری اعلام نشده به عربستان سعودی سفر کرد و روز شنبه در اقدامی شوکه کننده از طریق تلویزیون ریاض استعفای خود را اعلام کرد، استعفایی که به نظر می آید حتی همکاران نزدیک وی در بیروت نیز از آن بی خبر بوده اند.

وی با بیان اینکه «دستان ایران در منطقه قطع خواهد شد»، مدعی شد: «زمانی که مساله ایران حل شود، مساله خرابی‌ها و فتنه‌گری‌ها در منطقه نیز حل خواهد شد.»

وی در ادامه اظهارات بی‌پایه و اساس خود در قبال ایران گفت: «شری که ایران به منطقه ارسال می‌کند، به این کشور بازخواهد گشت.»

وی با تکرار برخی ادعاها از آنچه استفاده حزب‌الله از سلاح علیه مردم لبنان و سوریه نامید، ابراز نگرانی کرد و گفت: «دخالت‌های حزب الله موجب بروز مشکلاتی برای ما در منطقه شده است.»

حریری همچنین نگرانی خود از احتمال ترورش ابراز داشت و گفت: «نمی‌پذیریم که لبنان تهدیدی برای ثبات منطقه باشد.»

حریری از نوامبر سال گذشته میلادی به عنوان نخست‌وزیر لبنان  فعالیت می‌کند.

دلیل استعفای سعد حریری از سوی خود او  دخالت‌های ایران اعلام شده است که مشخصا بخشی از سناریویی است که سهودی و متحدان اش در منطقه می خواهند علیه جمهوری اسلامی پیاده کنند. حریری مدعی شد: ایران تمایل زیادی برای نابودی جهان عرب دارد و هر جا که ایران باشد، مشکلات و فتنه‌ها سر باز می‌کند.

حریری گفت: با تمام تلاش خود برای حفظ بی‌طرفی لبنان در مسائل منطقه اما ایران مشکلاتی را که هست برای لبنان به ارمغان آورد. حزب‌الله به عنوان بازوی ایران، نه تنها در لبنان بلکه در تمام جهان عرب فعالیت می‌کند و با زور سلاح آنچه هست را به عنوان امر واقع بر ما تحمیل کرده است.

استعفای حریری می بایست از سوی میشل عون رئیس جمهور لبنان پذیرفته شود. در صورتی که وی استعفای شوکه کننده حریری را بپذیرد می بایست یک چهره سنی دیگر را برای پست نخست وزیری به پارلمان معرفی کند که در فضای کنونی لبنان ممکن است بار دیگر انتخاب نخست وزیر را به یک بن بست طولانی مدت سیاسی تبدیل کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *