صفحه نخست / هنر / آنجلینا جولی چطور برای جنایتکار اوگاندایی دام پهن کرد؟ / همکاری واقعی برای بازداشت یک فرمانده نظامی
آنجلینا جولی چطور برای جنایتکار اوگاندایی دام پهن کرد؟ / همکاری واقعی برای بازداشت یک فرمانده نظامی

آنجلینا جولی چطور برای جنایتکار اوگاندایی دام پهن کرد؟ / همکاری واقعی برای بازداشت یک فرمانده نظامی

آنجلینا جولی با دعوت فرمانده اوگاندایی جوزف کنی به شام، به دستگیری او کمک کرد.

نام او آنجلینا جولی است. جولی، بازیگر فیلم سالت در خطرناک ترین نقش زندگی خود و در یک جاسوسی واقعی، نقشی از سمت دادگاه کیفری بین المللی عهده دار شده است.

در ۴۰ هزار سندی که در سایت تحقیق فرانسوی مدیا پارت منتشر شدند، مشخص شد که جولی به عنوان یک طعمه ی انسانی به کار گرفته شده تا فرمانده ی بی رحم اوگاندایی و جنایتکار جنگی، جوزف کنی دستگیر شود.

در ایمیلی که از دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی لویس مورنتو اکامپو دریافت شد، مشخص شد که جولی ایده ی دعوت کنی به شام و دستگیری وی را در سر می پرورانده است.

مورنتو اکامپو در ایمیل دیگری عنوان می کند “دیگر سلبریتی ها را فراموش کنید، جولی تک است. او عاشق دستگیری کنی بود. او آماده است. شاید حتی بردپیت هم برود.”

مورنتو اکامپو امیدوار بود که جولی و شوهرش که اکنون از او جدا شده است، به جمهوری آفریقای مرکزی با تیمی از نیروهای ویژه ی آمریکایی سفر کنند.

این چنین تصور می شد که حضور آنها کنی را از جای خود خارج کرده و امکان دستگیری وی را برای نیروهای آمریکایی مهیا کند. جایزه تحویل کنی ۵ میلیون دلار بود و برای جرائمی که علیه بشریت مرتکب شد، تحت تعقیب دادگاه کیفری بین المللی قرار گرفته بود. بر اساس شایعات، او در حال حاضر در منطقه ی مرزی بین سودان و سودان جنوبی مخفی شده است.

به گزارش ساندی تایمز، مورنتو اکامپو در ایمیلی به جولی نوشته است: “ظاهرا شما می توانید درون نیروهای ویژه ای قرار بگیرید که کنی را تعقیب می کنند. آیا براد پیت هم می تواند با شما بیاید؟”

جولی پاسخ داد “برد پشتیبان خوبی است. بیایید در مورد تدارکات صحبت کنیم.”

مورنتو اکامپو در ادامه نوشته است:”گذراندن زمان بیشتر با سربازان آمریکایی بسیار عالی است. آنها مشتاقند تا کنی را دستگیر کنند، اما پس از ملاقات شما آنها این کار را خواهند کرد.”

برخلاف این مبادله، این برنامه ی باورنکردنی هیچ وقت به سرانجام نرسید. بایگانی ایمیل ها نشان می دهد که مورنو اکامپو در زمان داشتن سمت دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی، که برای تعقیب و مجازات مرتکبین قتل عام و جنایات جنگی ۲۷۰ میلیون دلار بودجه در اختیار داشته، دلبستگی زیادی به سلبریتی ها داشته است (خدمت اکامپو در سال ۲۰۱۲ در دادگاه به پایان رسید).

نه دادگاه کیفری بین المللی و نه جولی به درخواست مجله ی پیپل در مورد این موضوع پاسخ ندادند.

این وکیل آرژانتینی در حال حاضر به دلیل ارتباطات خود با حسن تاتانکی، تاجر لیبیایی، در مرکز توجهات است. حسن تاتانکی ارتباط نزدیکی با رژیم سابق محمد قذافی داشته است. مورنو در بیانیه ای که در روزنامه ی فایننشال تایمز منتشر شد، بیان کرد که او در مورد موضوع کارش با حسن تاتانکی هیچ قانونی را نقض نکرده و اینکه لو رفتن اطلاعات در مدیاپارت بخشی از یک حمله ی سایبری هدف مند برای توقف او از بررسی تروریسم بین المللی بوده است.

او اضافه کرد “یک نفر در تلاش است تا با استفاده از اطلاعاتی که به طور غیر قانونی بدست آورده از من اخاذی کند.”

البته ارتباط آنها در سال های اخیر رو به کاهش گذاشته است. با وجود امید مورنو اکامپو نسب به اینکه جولی در پروژه ی آموزشی خیریه درگیر خواهد شد، ایمیل او با این جملات که “آنجلینای عزیز، امیدوارم خوب باشی. دلم برایت تنگ شده” بی پاسخ مانده است.

او در تلاشی دیگر برای ارتباط با دستیار این بازیگر با این جواب مواجه شد که جولی آدرس ایمیل شخصی خود را عوض کرده است.

اختصاصی سایت روز خوش / ترجمه تحریریه سایت روز خوش

*انتشار مطالب اختصاصی سایت روز خوش در رسانه های دیگر، فقط با قراردادن “هایپرلینک منبع” در بازنشر مجاز است.

در همین رابطه

متن جنجالی و توهین امیز کیهان علیه لیلا حاتمی / تعبیر زشت کیهان از لیلا حاتمی

متن جنجالی و توهین امیز کیهان علیه لیلا حاتمی / تعبیر زشت کیهان از لیلا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *